Howard Talenfeld appointed chair of Florida Bar Legal Needs of Children Committee


May 11th, 2009
Daily Business Review

The Florida Bar

Florida Bar president-elect Jesse H. Diner has appointed 35 South Florida attorneys to head bar committees.

“I set out to appoint the best-qualified people for the job,” said Diner, who takes office June 26. “I take into account their participation in the past, diversity and commitment to the committee.”

The committee chairs are:

Admiralty law: Demetrios C. Kirkiles, solo practitioner, Fort Lauderdale

Admiralty and maritime law certification: Matthew J. Valcourt, Fowler White Burnett, Miami

Animal law: Monique E. L’Italien, Rosen Switkes & Entin, Fort Lauderdale

Annual convention: Corali Lopez-Castro, Kozyak Tropin & Throckmorton, Coral Gables

Appellate court rules:John G. Crabtree, solo practitioner, Key Biscayne

Appellate practice certification: Lucinda A. Hofmann, Shubin & Bass, Miami

Aviation law certification: John F. Eversole III, Mase Lara Eversole, Miami

Business litigation certification: Joseph DeMaria, Tew Cardenas, Miami

City, county and local government law certification: Dale A. Bruschi, Ruden McClosky, Fort Lauderdale

Civil procedure rules: Mark A. Romance, Richman Greer, Miami

Civil trial law certification: Jeffrey M. Cohen, Carlton Fields, Miami

Client security fund: Warren J. Stamm, Trump Grande, Sunny Isles Beach

Code and rules of evidence: Caroline M. Iovino, Weinberg Wheeler Hudgins Gunn & Dial, Miami

Criminal procedure rules: Fleur J. Lobree, Miami-Dade state attorney’s office, Miami

Education law: Joel S. Berman, Nova Southeastern University, Davie

Family law certification: Eddie E. Stephens III, solo practitioner, West Palm Beach

Federal court practice: Barbara A. Junge, U.S. District Court, Miami

Grievance mediation and fee arbitration: Michael J. Fingar, Michael J. Fingar P.A., Boca Raton

Health law certification: Stephanie A. Russo, Broad & Cassel, Miami

Intellectual property law certification: Robert C. Kain, Kain & Associates, Fort Lauderdale

Judicial administration and evaluation: Ivan J. Reich, GrayRobinson, Fort Lauderdale

Judicial independence: Eugene K. Pettis, Haliczer Pettis & Schwamm, Fort Lauderdale

Lawyer referral service: Michael A. Wasserman, Wasserman & Thomas, Miami

Legal needs of children: Howard M. Talenfeld, Colodny Fass Talenfeld Karlinsky & Abate, Fort Lauderdale

Media and communications law: Thomas Julin, Hunton & Williams, Miami

Member benefits: Laverne M. Largie, Marlow Connell, Coral Gables

Probate rules: Frank T. Pilotte, Murphy Reid, Palm Beach Gardens

Professional ethics: David R. Heffernan, Hamilton Miller & Birthisel, Miami

Professionalism: Roberto M. Vargas, Jones Foster Johnston & Stubbs, West Palm Beach

Registered paralegal: Scott L. Rubin, Fogel Rubin & Fogel, Miami

Small claims rules: Broward County Court Judge Robert W. Lee, Fort Lauderdale

Student education/admissions to the bar: Jessica Garcia Brown, Nova Southeastern University, Davie

Tax certification: Lee J. Osiason, solo practitioner, Miami

Workers compensation certification: Barry A. Stein, De Cardenas Freixas Stein & Zachary, Miami

Workers compensation rules advisory: James C. Price, Law Office of James Gallagher, Fort Lauderdale